Darmowa dostawa na wybrane produkty tylko do 30.03.2023!

W wielu domach, telewizor stanowi centralne miejsce znajduje się tam, gdzie spędzamy miło czas, odpoczywamy. I choć z biegiem lat, zmienił on nieco swoje zastosowanie, będąc dziś nierzadko centrum rozrywki multimedialnej, to jego lokalizacja pozostała bez zmian. Umieszczany zwykle w domowym salonie, wymaga odpowiedniej oprawy i stosownych mebli – szafek RTV, dostosowanych do całego osprzętu i wtapiających się w aranżację pomieszczenia. Jakie więc szafki RTV wybierać? Na co zwrócić uwagę meblując swój kącik telewizyjny? 

Wysokość szafki pod telewizor i szerokość – rozmiar ma znaczenie

Jedną z podstawowych zmiennych, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu szafki pod telewizor, są jej wymiary. Producenci mebli proponują klientom cały wachlarz możliwości – od bardzo szerokich, nawet kilkumetrowych po niewielkie, idealne do wąskich pomieszczeń. Ważne by szafka rtv była nieco szersza aniżeli przekątna ekranu. Zagwarantuje to odpowiedni efekt wizualny. Odchodzi się w dzisiejszych aranżacjach od meblościanek, na rzecz jednego solidnego i atrakcyjnego mebla, stawianego w centralnym punkcie. Dlatego szerokość szafki powinna być przemyślana i dopasowana do koncepcji salonu.

Standardowa głębokość, spotykana w większości stolików rtv, to do 50 cm. Jest to wymiar pozwalający bez trudu ukryć plątaninę kabli, wszelkiego rodzaju dodatkowe sprzęty (np. konsole do gier czy dekodery), a przy tym stabilnie ustawić sprzęt, bez obawy o to, czy zapewni odpowiednie podparcie dla nóżek lub stojaka. 

Wysokością takiego mebla również rządzą określone zasady. Najważniejszą z nich jest komfort korzystającego ze sprzętu rtv. Telewizor bowiem musi znajdować się na odpowiedniej wysokości, by jego oglądanie nie powodowało dyskomfortu. Zależnie od tego w jakiej pozycji spędzamy czas przed telewizorem, warto ustawić go na poziomie oczu, tak żeby nie zadzierać przy tym głowy, i bez trudu rozluźniać mięśnie karku i szyi.  Dla jednych będzie to więc 50-60 cm, dla innych nawet 70. I choć meble rtv są raczej niskie, to możliwość ich powieszenia na ścianie czy podparcia odpowiedniej wysokości nóżkami, znacząco rozszerza pole manewru.

Wisząca szafka rtv – na jakiej wysokości powiesić szafkę?

Świetnym wyjściem, w przypadku niestandardowych potrzeb klienta, są szafki z możliwością podwieszenia. Tego typu meble zaopatrzone są w specjalne uchwyty. Dzięki nim można powiesić szafkę na optymalnej wysokości, a tym samym zamontować telewizor na ścianie na wysokości oczu widza.

Podobnie jak w przypadku stojących szafek rtv, te mocowane na ścianie powinny być szersze od ekranu o minimum 5-10 cm, natomiast ich wysokość nie powinna przekraczać 70 cm. Zbyt wysoka szafka zaburzy proporcje całej aranżacji – wymusi zawieszenie ekranu telewizora zbyt wysoko, lub samego mebla za blisko podłogi. Ważne też czy telewizor będzie stał bezpośrednio na szafce, czy też będzie wisiał na ścianie, co należy przemyśleć przed zakupem i montażem. 

Szafka pod telewizor jako dodatkowe miejsce do przechowywania – funkcjonalny mebel w salonie

Dokonując wyboru stolika rtv należy przemyśleć nie tylko jej rozmiar, czy sposób jej ustawienia, ale też funkcjonalność i wygląd. 

Nowoczesne szafki rtv powinny wpisywać się w ogólny wystrój mieszkania, korespondować z pozostałymi meblami w domu. Wprowadza to poczucie ładu i harmonii we wnętrzach. Ciekawym pomysłem jest też wybór oryginalnej, drewnianej szafki rtv, jak choćby proponowanej przez producenta mebli drewnianych Meble Bory szafki rtv 109. Szafka taka może się stać ciekawym, designerskim elementem wyposażenia. 

Szafki pod telewizorem bywają najczęściej eleganckim składzikiem, na różnego rodzaju przewody, nieestetyczne sprzęty potrzebne w kąciku multimedialnym, płyty czy gry komputerowe. Dobrze by ich wymiary zapewniały odpowiednią przestrzeń do przechowywania, zapewniając przy tym łatwy dostęp do zgromadzonych rzeczy. 

Jak wybrać idealną szafkę rtv do swojego salonu?

Podsumowując, jak więc wybrać idealną szafkę rtv? To kwestia bardzo indywidualna i trudno o dokładne sprecyzowanie wytycznych. Istnieje jednak kilka prostych zasad, jakich należy się trzymać podczas zakupu mebla:

  • odpowiednia szerokość – wymiary szafki rtv powinny być dostosowane do wielkości ekranu,
  • wysokość szafki pod telewizor – sytuująca go na wysokości nie przekraczającej metra, montaż dostosowany do wysokości kanapy czy fotela, by było to wygodne dla oglądających telewizję,
  • perfekcyjne schowki – głębokość szafki, otwory, pozwalające schować w niej wszystkie potrzebne sprzęty,
  • materiał z którego została wykonana szafka pod wiszący telewizor – doskonałym wyborem jest drewno, uniwersalne, pasujące do niemal każdej aranżacji przestrzeni.
  • ogólna stylistyka mebla.

Rynek meblarski oferuje dziś szeroką gamę szafek rtv, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający klient znajdzie mebel idealny do swojego salonu.